KDO JSEM?

Jsem Daniela Virtelová, online lektorka češtiny pro cizince. Pomáhám cizincům mluvit česky, poznávat Česko a českou kulturu a díky tomu studovat nebo mít práci v České republice. 

Baví mě být kreativní, vymýšlet lekce tak, aby bavily tebe i mě. Mým cílem je pomoct ti, aby ses cítil/cítila v Česku jako doma.

Jsem rodilá mluvčí, takže tě naučím reálný jazyk. Řeknu ti, jak mluvit v bance, jak  s kamarády v hospodě.

 

Zkušenosti ve zkratce

Vystudovala jsem angličtinu a češtinu na pedagogické fakultě. Zkušenosti jsem nasbírala jak v zahraničí (Anglie, Španělsko, Ukrajina), tak v České republice. Vím, jak se cítíš v cizí zemi. 

Působím jako examinátorka při Zkouškách z jazyka a reálií pro účely udělování státního občanství České republiky. Pokud chceš pomoct s přípravou na zkoušku, jsem tu pro tebe. Jsem také členkou Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka. To je organizace, kde spolu učitelé sdílí know-how z oblasti češtiny pro cizince. Pořád se vzdělávám a vylepšuju se v tom, jak učím.

Můj příběh aneb Jak jsem se k tomu, že cizince učím své mateřštině, dostala?

Jak jsem se k tomu, že učím cizince česky, dostala? Vždycky jsem měla ráda jazyky - už na základní škole jsem věnovala hodně času jak své mateřštině, tak jazyku, který byl pro mě cizí - angličtině. Nejvíc mě bavilo zabývat se gramatikou.

Cestuji, tedy jsem

Když jsem ale po ukončení bakalářského studia odjela na rok do Anglie pracovat jako au-pair, zjistila jsem, že anglicky vlastně moc neumím. Po 13 letech studia angličtiny. A pak, o tři měsíce později, když jsem se svou hostitelskou rodinou plynule mluvila na jakékoliv téma, mi došlo, proč: já ten jazyk předtím nepoužívala.

Během tohoto roku jsem si užívala nově nabytou schopnost mluvit a poznávala díky tomu nový svět.

Pochopila jsem, že díky jazykům můžeme snadněji cestovat, mít lepší práci

A tak jsem po návratu z Anglie pokračovala ve studiu na pedagogické fakultě –  chtěla jsem vědět víc o tom, jak učit češtinu a angličtinu. Během magisterského studia jsem pracovala v jazykových školách. Přitom jsem se neustále snažila myslet na to, že abychom se naučili jazyk, potřebujeme ho používat.

Ale to, že mluvíme jazykem země, ve které se nacházíme, ještě neznamená, že si užijeme cestování, najdeme práci

V Anglii jsem si uvědomila, co všechno může cestování člověku přinést. Zjistila jsem, že mě baví fotit si památky, které jsou důkazem historie země, ochutnávat jídla, která tu nemáme, ale především - poznávat lidi, jejich jazyk, kulturu, co mají stejně a co jinak. A tak jsem během studia vyjela na stáž do Španělska (kde jsem pracovala jako učitelka angličtiny na střední škole) a na Ukrajinu (kde jsem v Českém centru učila cizince češtinu).

Ale ne vždycky jsem si svůj pobyt v zahraničí užívala. Pamatuju si, že když jsem byla poprvé ve Španělsku, zeptala jsem se, kde je ulice, kde jsem měla bydlet, ale nerozuměla jsem odpovědi (a mobil, jak je to v těchto momentech obvyklé, jsem měla vybitý :-)).

Později, při návštěvě restaurace, jsem se divila tomu, že místní hází účtenky na zem. Nebýt mého kamaráda, nevěděla bych, že nechat ji na stole (jak jsem byla zvyklá z České republiky) by znamenalo urážku číšníka.

Když jsem byla na Ukrajině, nemyslela jsem na to, že kohoutková voda nemusí být pitná, vesele jsem ji první dny pila a pak si nesla nepříjemné následky. :-) Taky jsem tam smrkala před svými studenty a později se dozvěděla, že je to považováno za nevhodné. :-)

Co ti díky svému příběhu můžu nabídnout?

Díky tomu všemu vím, jak je schopnost použít jazyk a vyznat se v místní kultuře důležitá, a to se snažím dostat i do svých hodin.

Dělá mi radost pozorovat, jaké děláš pokroky, vymýšlet nové způsoby, jak ti vysvětlit nové věci, jak to, co ses naučil/naučila, procvičit a jak se ujistit, že už tomu rozumíš. Stejně tak je mojí radostí bavit se s tebou o rozdílech v našich kulturách, v naší historii, a přicházet k závěru, že všichni jsme schopní se zasmát stejnému vtipu. :-)

Ráda pro studenty vymýšlím hry - když tě lekce baví, baví i mě. :-) Já sama jako studentka jazyků mám ráda, když ani nepoznám, že se učím, ale přesto na konci kurzu umím nová slovíčka, vytvářím nové věty.

A co ty? Chceš taky umět česky? Zarezervuj si lekci tady.